| Colour | Matte Black |
| Time Selections | 30, 45, or 60 seconds; up to 9 minutes |
| Frequency | 30-40Hz / 5Hz increments |
| Vibration Energy Output | Low / High |
| Operation | User-friendly interactive display |
| PrecisionWave Technology | High-fidelity harmonic vibration system that provides uncompromising performance for unsurpassed results |
| Dual Sync™ Twin Motor System | DualSync Twin Motor System maintains precise balance at any frequency and amplitude level, allowing perfect synchronization of vibration for maximum muscle response and efficiency |
| proMOTION™ Dynamic Vibration Technology | Seven-position tension adjustment; embedded with modular attachment option |
| Dimensions (WxDxH) | 33in x 39in x 59in |
| Platform Dimensions (WxD) | 33in x 29in |
| Weight | 295 lb |
| Maximum Load | 350 lb |
| Power Supply | 100-240 VAC, 50/60Hz Universal Voltage |
| Nominal Power in Operation | 160-185W |
| Processor | ARM11 533/667MHz with 3D GFX accelerator |
| Operation System | Android |
| Software | F.I.T. Software / Quick Start Programs |
| Upper Display | Sweat-resistant touch screen 10.1in LCD Display (1280 x 800 dpi) |
| Audio | 2 x 2W |
| WARRANTY | 3 Years Hardware, 1 Year Electronics, 1 Year Labor |
“I wanted the best image quality I could get for my money, and at this point in my career, I wanted an ultrasound I enjoyed using. With the DP-30 I purchased from Northern Diagnostics, I felt like I got great value and a system I really enjoy using. Northern Diagnostics made me feel like they cared about my experience when I use my ultrasound, and that is important to me.”
Dr. Ayman Tadros, MD
“I recently purchased a portable ultrasound machine to be more flexible. My new DP-30 is top quality (as expected) and makes it easy for me to see my patients with thyroid disorders at different clinics around the city. In short: I’m very happy and satisfied with the product and the personalized service.”
Dr. Gudrun Caspar-Bell, MD
I couldn’t be happier with the service I received from Northern Diagnostics! Friendly, knowledgeable staff who offer prompt and professional services and high quality equipment at unbeatable prices.
Leanne Letourneau, RDMS
“I’ve known the people at Northern Diagnostics for over 30 years, working with them on research and development and as a customer. They are a fantastic team who I plan on working with for many more years to come.”
Dr. Edward Lyons, OC
Browse our products and services or get in touch with us if you have any questions.