Product ID:
f24ad6f72d6c
Category:
Availability
Display
| Screen Size | 15.6 in |
| Screen Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Features | Contrast & Brightness Adjustable, Open-Angle Adjustable |
Storage
| Storage Type | Solid State Disk |
| Storage Size | 256 GB |
| Boot Time | > 28 Seconds |
Control Panel
| Keys | Alphanumeric Keyboard, User-Defined Function Keys, Knobs, Blacklight Adjustable |
| Trackball | Color & Speed Adjustable |
| Sound | Integrated Speakers |
I/O Interfaces
| Transducer Ports | 1 |
| Electrical | 1 x Power Input |
| USB Ports | 2 x Type A USB 3.0 |
| Networking | 1 x Ethernet, Integrated WIFI |
| Display Ports | 1 x HDMI |
Scanning
| Scanning Modes | Pulsed Wave Doppler (includes High Pulsed Repetition Frequency) B /M/Color M/Color/Power/Directional Power Doppler Tissue Harmonic Imaging and Phase Shift Harmonic Imaging Trapezoid Imaging/ExFOV |
Software Included
| DICOM | Basic HL7/Worklist Query/Retrieve MPPS |
| Imaging Technologies | iBeam (Spatial Compounding Imaging) iClear (Speckle Suppression Imaging) iTouch (Auto Image Optimization) iZoom (Full Screen View) Echo Boost HDR Flow (High Dynamic Range Flow) HR Flow (High Resolution Flow) |
| Workflow Technologies | iStation Patient Information Management iWorks (Standardized Workflow Protocol) |
| Shared Service Packages | General/Abdomen, Reproduction, Cardiac, SMT and Vascular |
Dimensions and Weight
| Width | 390 ± 5 mm |
| Depth | 362 ± 5 mm |
| Height | 59 ± 5 mm |
| Weight | With Battery: 5.8 kg |
Battery
| Type | Lithium-Ion Battery Pack 14.8 V, 5800 mAh |
| Charge Time | < 4 Hours |
| Endurance Time | > 100 Minutes |
What’s in the Box
| System | 1 x Vetus M11 Ultrasound System |
| Operator’s Manual | Basic Volume, Advanced Volume, Acoustic Output Volume, Operation Notes |
| Power | 1 x US Power Cord, 1 x Battery |
| System Peripherals | 1 x Ultrasound Gel, 1 x Dust-Proof Keyboard Cover, 1 x Ethernet Adapter |
| Travel | 1 x Hardshell Travelling Case |
Warranty
| Length of Warranty | 5 Years |
Software Options
| Imaging Technologies | iScape View (Realtime Panoramic Imaging) Free Xros M (Anatomical M-Mode) iNeedle+ (Needle Visualization Enhancement) |
Hardware Options
| Imaging Hardware | Continuous Wave Module ECG Module |
| Power | Additional Battery Pack AC Adapter |
| Networking | iDock51 Video/Audio Extend Module (1 x S-Video OUT, 1 x VGA, 1 x Audio OUT) Ethernet Adapter |
Accessories
| Trolley | UMT-500 Plus Mobile Trolley |
| Peripherals | ECG Lead Kit (ECG 3/5 Lead Cable, ECG 3 Lead 36” (Pinch Lead) and DC-IN Cable) ECG 3/5 Lead Cable (Adult/Pediatric) ECG 3 Lead 36” (Pinch Lead) (Adult/Pediatric) ECG Cable (Neonatal) Alligator ECG Lead Clip (Vet) Dust-Proof Keyboard Cover |
| Travel | Backpack Style Carry Case Hardshell Travelling Case |
Transducers Available
| Convex Transducer(s) | C5-1s Convex Array Transducer C6-2Gs Convex Array Transducer |
| Linear Transducer(s) | L10-3s Linear Array Transducer L12-4s Linear Array Transducer L14-6Ns Linear Array TransducerL20-5s Ultra-High Frequency Linear Array Transducer |
| Cardiac Transducer(s) | SP5-1s Single Crystal Phased Array Transducer P8-2s Phased Array Transducer P10-4s Phased Array TransducerP8-2Ts Phased Array Transducer |
| Specialty Transducer(s) | L16-4Hs Intra-Operative L-Shape Linear Array Transducer 6LE5Vs Veterinary Intrarectal Linear Array Transducer |
“I wanted the best image quality I could get for my money, and at this point in my career, I wanted an ultrasound I enjoyed using. With the DP-30 I purchased from Northern Diagnostics, I felt like I got great value and a system I really enjoy using. Northern Diagnostics made me feel like they cared about my experience when I use my ultrasound, and that is important to me.”
Dr. Ayman Tadros, MD
“I recently purchased a portable ultrasound machine to be more flexible. My new DP-30 is top quality (as expected) and makes it easy for me to see my patients with thyroid disorders at different clinics around the city. In short: I’m very happy and satisfied with the product and the personalized service.”
Dr. Gudrun Caspar-Bell, MD
I couldn’t be happier with the service I received from Northern Diagnostics! Friendly, knowledgeable staff who offer prompt and professional services and high quality equipment at unbeatable prices.
Leanne Letourneau, RDMS
“I’ve known the people at Northern Diagnostics for over 30 years, working with them on research and development and as a customer. They are a fantastic team who I plan on working with for many more years to come.”
Dr. Edward Lyons, OC
Browse our products and services or get in touch with us if you have any questions.